Belveder - Pag

Chorvatsko Pag , turnus od 1.6.2013 s Adrialandem, 7 nocí


Odjezd busem z Brna o hodinu opožděn, krátce po 19. hodině.
Po cestě tři zastávky, první za Bratislavou, druhá ?, třetí v Korenici (hotel Macola), všude WC free. V průběhu jízdy začalo pršet až do Pagu, příjezd těsně po 08. hodině 1.6. Cesta bez problémů, na chorvatských hranicích s OP. Později přestalo pršet, procházka, ubytování se a ve 14,45 hod. se objevuje slunko. Procházka městem.

Penzion Belveder, bez označení na ulici Ante Starčeviče č. 28, vedle hotelu Belveder. Kdejaké ubytování má tři hvězdičky. Přízemí + 2 patra, ve druhém a třetím s balkony na jih. V přízemí jídelna s terasou, WC. Nevím jak kde, ale ve druhém patře velmi slušné ubytování, sprchovací kout, WC. Přikrýváte se prostěradlem a dekou. Klima sice je, ale nefunkční. Balkon je izolován od sousedů. Z komunikace do přízemí kopa schodů, další do pater. Schody do přízemí lze obejít, když se jde uličkou před penzionem vpravo od centra.
S panem domácím jsme si dali pár štaprliček rakije, má to jen 20 %, co to je proti naší slivovici a popovídali si o problémech. Pag je skoro město důchodců, práce, průmysl není.


Z balkonu vidím skalnatý hřeben, co je za ním? Takže v neděli dopoledne se vychází objevovat, doleva podél moře, přes parkoviště, kolem sídla načalnika gradu, vpravo přechod přes most kolem muzea soli, přes pláž, kolem nefunkčního tobogánu, pak vlevo kolem torzo hotelu? nahoru až k silnici. Původní záměr vzít to přímo vzhůru opuštěn, jde o suť. Pak doprava a pořád vzhůru po silnici. Na vrcholu zjištění, že je tam sice moře, ale na obzoru další ostrovy. Jdu bosky. Je vidět, že sezona ještě nezačala. Příchod akorát na oběd.


Dopoledne bývalo zataženo, po obědě vyšlo slunko, od středy už po celý den. Pokud je slabší oblačnost, slunko prostupuje.
V pondělí poprvé vstupuji do moře, dá se to. Voda u břehu čistá. Pláž akorát na ležení hned přes cestu, provoz v sobotu a neděli větší než ve všední den. Cesta končí asi po 500 m v kamení, takže projíždí jen obyvatelé, hosté, služby a zvědavci. I tam lze vstupovat do vody. Lze i na pláž před hotel Pagus, kde je i uvnitř areálu výřivka, bazén, i uvnitř budovy.


Menší prodejna je u pošty, Lorenco, mega za starou tržnicí. Opět jdeme s mořem neustále po pravé straně, kolem mostu k muzeu soli, projít tržnicí, kde se prodává ovoce, zelenina. Cca 1 km. U vchodu je též Erste bankomat, takže lze vybírat na kartu spořitelny. Ceny o něco vyšší než u nás, k dostání i pivo české, Staropramen. Druhý Erste bankomat je od mostu k muzeu soli nahoru v uličce k náměstíčku. Jídlo v restauracích poměrně drahé, káva od 6 Kn, zmrzlina též.


Pokud chcete na internet, klidně lze si vzít NB , v penzionu není připojení, ale lze do vedlejšího hotelu, dát si kafe a jedete vč. elektřiny. Pak další je u restaurace, když jdete kolem moře k Lorencovi, u parkoviště. Proti je prodejna litých vín. Další najdete u mostu k muzeu soli, kde je řada kaváren a další když vstupujete na starou tržnici v kavárně. Zklamala knihovna, asi nepotřebují peníze, internet jen pro registrované.


Jídlo, nemám námitek, ne tak mastné jak u nás. Polévka je až k večeři. Později jsem začal dokumentovat. Hrnky a lžičky si umýváte sami. Čaj, šťáva k dispozici. El. konvice, lednička k dispozici. S kuchařkami komunikace česká, bez problema!

1.6. večeře polévka nudlová, nudle míírně rozvařené, rýže, kotleta, víno od domácího něco jako slabší burčák za 15 Kn. Jinak nalévané z tanku za 17 Kn u parkoviště, asi jako někdy u nás jak říkám homeopatické až obarvená voda, mírně alkoholizovaná, vypije se litr a v kuli nic.

2.6 snídaně 3 krajíce chleba, našlehaný tvaroh, krychlička másla + škopíček meruňky + kakao. Oběd brambory a filé bez kostí, více než brambor, chutné, čaj nebo šťáva.

3.6

4.6


5.6

6.6

7.6

8.6


Pokud jdete kolem moře vpravo, přejdete kolem penzionu Koheba a pak Tony a jde se cestou.. pak jsem sešel mimo cestu a šel kolem vody, ale to jsem neměl dělat. Ostré kameny, pomalá chůze s výběrem, kde šlápnout, ale pěkná zátočina a pak nějaký pobořený kostelík, Od něj jsem se vracel do svahu, ale už cesta nebyla. Takže na kopec, ještě dále vlevo, kde ostrov končí. Moře i na sever. Zpět po hřebenu, narážím na vodáru a cestu zpět. Zajímavé by bylo dát se od vodárny po hřebenu a pak se spustit do Pagu, ale žádný chodníček není, žádné značení, asi tady není zvykem turistovat po kopcích. Spousta kamenných zídek, ploty. Chtělo by to pořáádné boty, ne co jsem měl děravé gumové dřeváky od vietnamců. Mimochodem, na Vietamce podnikatele jsem nenarazil! V Pagu jedna benzínka, ceny venku nezveřejněny, ale to u málokteré benzínky.
Akce, výlety zveřejněny na nástěnce.

Dají se půjčit motorky, kola, auto, čluny.

Prošel jsem se nad hřbitov, pod větrníky, hřbitovy jsou vždy zajímavé, co jsem tam našel. Lorenc s ERrste bankomatem, do podmořského světa.

Nalévárna vína, vpravo int, hotspot na staré tržnici

Kupte si


Po vystěhování se jsou věci v jídelně. Zpět vyjíždíme po 20. hodině, dojezd bez problémů nepočítá-li se přejetý pes. V pohodě by se dalo vydržet s minimem vyměněných peněz, mít jen na pití.


Umístěno na webu www.autouver.com