Detektor Black Knight Pro - GC1023


Pořídil jsem si za slušný peníz tento detektor a jako správný Blíženec jsem se tomu hned podíval na střeva. K ceně jen tolik, že se prodává nový za 2450 Kč (2007), bohužel najdeme inzeráty použitých i za cenu vyšší. V podstatě za stejnou cenu či o něco vyšší ho pořídíme v zahraničí - cca 90 €, 99 GBP..
Jednodušší verze tohoto detektoru je Magpie GC1022.

Co mi dost vadilo jako první, že vždy po zapnutí je nutné otočit potenciometrem na maximální citlivost. Takže v pořadí jako první zásah jsem udělal jednoduchou úpravu, že max. citlivost je ihned po zapnutí a knoflíkem citlivosti v podstatě vůbec není nutno mimo zapnutí vrtět. Nejjednodušeji se to provede tak, že se prohodí krajní vodiče na potenciometru citlivosti, na střední nesaháme. Otáčením vpravo po zapnutí se pak citlivost snižuje (viz níže).

Jako další byla myšlenka, týkající se ztráty energie, že při odložení detektoru a překopávání zeminy detektor jede několik minut aniž by vykonával to, na co je především určen, ovšem energii pochopitelně spotřebovává a minutka k minutě dá také jakýsi promrhaný energetický čas. Výhodou tohoto rytíře je, že se nemusí po zapnutí nic nastavovat znovu, nic kalibrovat (s jistou mírou nadsazenosti, záleží na stavu baterií).

Tady vidím dvě možnosti.
Nad potenciometr citlivosti zabudovat malý vypínač napětí napájecího. Tím by však mohla odpadnout předcházející úprava a potenciometr může být vytočen na maximální citlivost na furt. Trošku mi ale připadá nevýhodné, že nelze zapínat/vypínat palcem, jako u přepínače. A proto by bylo možno to udělat i tak, že by se citlivost nechala na maximu, vyřadit potenciometr vůbec a na jeho místo dát vypínač. A kdyby ztráta možnosti ovládat citlivost moc bolela, bylo by možno dát potenciometr v menším provedení výše a na jeho místo vypínač.

Na elektroniku se dostaneme tak, že odpojíme konektor cívky hledací, odšroubujeme šroub, který ji fixuje k trubce, uchopíme krabičku (netrháme! ihned po odšroubování) a na saních trochu potáhneme nahoru směrem k loketní opěrce až narazíme na zarážku a pak teprve nahoru (fig. 1). Krabičku otočíme, vytáhneme baterie pokud jsme tak už neučinili a odšroubujeme čtyři křížové šroubky (fig. 2), tím ji máme rozpůlenou, oddálíme od sebe a po vyjmutí čelní desky z drážky na drátech visí ovládací elementy. Zapojení pájecích bodů na desce plošného spoje pro informaci viz na obrázku (fig. 3) . Umístění elementů na ovládacím panelu zevnitř nám ukazuje obrázek (fig. 4). V mém případě na potenciometru jsou vodiče od vypínače hnědé a červené barvy, přívodní vodič od baterií je hnědý. Vodiče pro prohození na potenciometru citlivosti jsou označeny bílou tečkou.

Upozornění:Veškeré úpravy děláme na vlastní odpovědnost a nebezpečí, při dodržení potřebných bezpečnostních opatření aby neodešla elektronika a máme-li k tomu patřičnou odvahu.

A ještě nám zbývá se podívat na zdroj a co by s tím šlo udělat, aby uvolňoval elektrony co nejdéle a pro většinu majitelů hledacích mašin za co nejmenší náklady.
Ke zdroji tolik, že jsou použity 2x 9 V baterie, ale stačí pouze1!, jde o zvýšení kapacity, jsou paralelně, používám externí staré NiCd 225 mAh s něco vyšším napětím než 9 V. Později jsem přešel na dvě ploché 4,5 V baterky. K tomu viz:

Při použití sluchátek je signál příliš silný, sám používám klasická sluchátka 80 ohmů ruská, místo regulace citlivosti by bylo vhodnější potenciometr využít na regulaci hlasitosti. Jenže schema jaksi není ...

BKP

BKP

BKP

BKp
Něco z kráteru po letecké pumě, mohlo by to být po pumě americké (ale o tom silně pochybuji), německé, či z kaťuše. Dodatek, ani americká, ani kaťuše ale 50 kg ruská či popř. německá.

Odkazy

Pro ty lidičky technicky zdatné, co si detektory sami vyrábí. Někde by mi měly ležet dva, jeden podle ABC z 50-60 let, cívka vinutá na pertinaxu vf licnou (Lorenz, cik cak nahoře/dole).

Nálezy hledačů

Testy detektorů I

Testy detektorů II

Home made detekor

Jak se hledal poklad

Zdroje
A co tak si pořídit power banky do serie?
GC k dostání např. zde: https://www.kupsito.sk/i/7254945748/Detektory/METAL__METAL_DETEKTOR_MODEL_CT_1023_NOV%C3%9D_2018


Stránka se nachází na webu www.autouver com - úvěry na auto, moto, 4 kolky