Letiště Valmez

Valašské Meziříčí světové
Letiště Val. Meziříčí se nacházelo v katastru Byniny, Mštěnovic. Jeho počátek souvisí s aeroklubem, který údajně přesvědčil potřebné úřady o jeho umístění zde a to ihned po ukončení II. světové války.
Kronika VM:Valašský aeroklub byl slavnostně uveden v život 25.6.45. V ustavující schůzi 27 nadšenců letectví byl zvolen předsedou Valentin Bechný, předseda ONV ve Valaš. Meziříčí ... Tento aeroklub uspořádal 22. červce na náměstí leteckou manifestaci, na které byl vyřčen plán o výstavbě letiště s podporou ONV a MNV Val. Meziříčí. ..... nad městem kroužil ruský dvouplošník a na náměstí byly vystaveny tři větroně. Zde se poprvní představil "mezinárodní letec" N. Švábenský ze Zlína.
"Letecká kolej bude vychovávat příští dopravní letecké kapitány, navigátory, radiotelegrafisty, mechaniky, stewardky, odborné dělníky, a všechen další pomocný personál ať palubní nebo pozemní. To znamená, že jméno města a kraje půjde nejen republikou, ale celým světem."
Základní kámen letiště byl položen v půli září 1945! při slavnosti po průvodu z města na letiště.

Plány sice velké, ale skutečnost ... a dnes po tomto letišti není památky, zaniklo výstavbou DEZY a dalších firem. Údajně jsou zbytky hangáru u Bečvy.

Bynina

Má někdo z Valmezáků k činnosti místního aeroklubu informace, fotografie? Kdo všechno zde létal, byl členem aeroklubu? Možná někteří mají propagační brožurku k této letecké koleji - Zlínská letecká kolej ve Valašském Mezíříčí.
První letecký den v r. 1946.
Pamatuji si toto letiště, kde jsem při jakési příležitosti coby dítě absolvoval vyhlídkový let, datum a s kým si nepamatuji.
Byl tam i kořistní Fi 156 "Storch", ve kterém jsem i seděl. Dále tam byl za hangárem u potoka SdKfz2 Kettenrad. Kdepak asi skončil? Z tohoto letiště vzlétl 17.8.1946 strýc a havaroval u Choryně. Další byla havárie plachťáku s pilotem JH.

Zahynuli i další piloti, strýc a bratranec.

zlk

V roce 1935 byla „Soutěž v letu klouzavém“ konaná 25. srpna na Švédských šancích, Přerov. Závodníků bylo jedenáct, pět z Přerova, tři z Kroměříže, po jednom z Hranic, Valašského Meziříčí a Kelče. Soutěžilo se na kluzácích Přerov I, Přerov II, kroměřížském Zöglingu a jednom Kujebáku S-1. Hodnocena byla doba letu a přesnost přistání.
Kluzáky typu Přerov byly vyrobeny např. v Kelči v dílně pana Karla Vinklara, ve Valašském Meziříčí ve Státní odborné škole dřevařské.

Havárie v okolí: Rožnov, Vidče, Dušná, M. Bystřice, Palačov, Petřkovice, Karolinka, Rajnochovice, Poličná, Zděchov